Wypracowania szkolne

mar 06

Zadanie: Napisz rozprawkę, w której wyrazisz swoją opinię i ją uzasadnisz. Odwołaj się co najmniej do dwóch przykładów z książki.

„Mały książę” to baśń autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego z roku 1943 opowiadająca o dojrzewaniu człowieka do uczciwej przyjaźni i prawdziwej miłości, a także braniu odpowiedzialności za drugą osobę.

Uważam, że „Mały książę”, choć wydany siedemdziesiąt lat temu, nic nie stracił na swojej aktualności, bowiem jest to utwór ponadczasowy i uniwersalny, a wartości które są w nim ukazane – nigdy nie stracą na swojej ważności. Na poparcie swojego stanowiska posłużę się przykładami z książki. Istotnym jest przypadek Róży, która chociaż niejednokrotnie wprowadziła w błąd Księcia – on sam pozostał jej wierny, bo zdawał sobie sprawę, że…

Kliknij, by zobaczyć całość:

[hidden_content]… jest ona wyjątkowa przez to, że obdarzył ją miłością. Historia przekazuje czytelnikowi naukę o tym, że warto wybaczać, nie przekreślać człowieka za jego złe czyny.

Kolejnym przykładem z książki, który potwierdza jej uniwersalność, jest spotkanie Małego Księcia z Latarnikiem. Pracował on na planecie tak malej, że pory dnia zmieniały się w mgnieniu oka. Mimo tego, Latarnik pracował niestrudzenie, gasząc i zapalając latarnię, kiedy tylko słońce pojawiało się, lub znikało za horyzontem. Przez bardzo szybko zmieniające się noce i dnie nie miał czasu na nic innego, jak tylko na gaszenie i zapalanie latarni. Mimo tego, pracował niestrudzenie, chociaż wiedział, że będzie to robił w nieskończoność. Wydaje mi się, że historia ta w sposób humorystyczny pokazuje, że każdy powinien rzetelnie wykonywać pracę, którą mu powierzono. Może nie tak drastycznie, jak Latarnik, który pracuej bezmyślnie i bezwolnie, ale z dbałością i systematycznie.

Jako ostatni przykład podam znany cytat, który pochodzi właśnie z tej lektury : „dobrze widzi się tylko sercem. Najwazniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Oznacza on, że najważniejsze są uczucia, wartości właśnie takie jak przyjaźń, miłość i piękno. Wszelkie bogactwa, sława, próżność są niestałe, przemijają i nie powinny odgrywać aż tak ważnej roli w życiu człowieka.

Podsumowując, myślę, że „Mały Książe” jest z pewnością lekturą wciąż aktualną i długo jeszcze nią będzie. Wszystko z tego powodu, że mówi o wartościach, które nie przemijają i są wciąż dla ludzi bardzo ważne. A przynajmniej powinny. [/hidden_content]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>